SUCCESS Nepartiniai aidai

Nepartiniai aidai

Kodėl užgrobtas lėktuvas?

Saulius redaktorius

2021-05-24

Pradėsiu nuo to, kad tai kas įvyko Baltarusijos oro erdvėje – nepateisinama. Patys įsivaizduokite, kas būtų, jeigu kiekvienos valstybės vadukai, kada nori verstų nusileisti keleivinius lėktuvus. Tai nepateisinama ir dėl skrydžio saugumo, juk bet koks nukrypimas nuo įprasto lainerio maršruto, papildomas pavojus žmonių gyvybėms. Taip, tai piratavimas, ir nereiktų bijoti to žodžio. Baisu tai, kad tai valstybės piratavimas.

Vėliau, aš pabandysiu atsakyti į klausimą,- KODĖL? Tačiau iškart pasakau, kad atsakymai į šį klausimą, jokiu būdu nepateisina piratavimo atvejo. Tam nėra pateisinimo. O dabar atsikratykime emocijų ir iš eilės, kas vyko?

ĮVYKIS. Iš to ką žinome, galima sudėlioti tokį įvykių vaizdą. Esant „Ryanair“ lėktuvui virš Baltarusijos teritorijos, kažkas iš keleivių (arba iš žemės) praneša, kad lėktuve padėta bomba. Lėktuvo vadas, nemažina greičio, ir pagal viską, nesiruošia keisti lėktuvo kurso. Tuo metu Baltarusijos dispečeris nurodo, laineriui leistis Minske. Pakeliamas Baltarusijos oro pajėgų naikintuvas, tad nurodymui nepaklusti jau nebeįmanoma. Lėktuvas leidžiasi Minske, kur laineris patikrinamas, jokių sprogmenų nerandama. Tuo tarpu, lėktuvu vykęs Ramanas Pratasevičius ir jo draugė sulaikomi. Įdomu, kad be jų, Minske lieka dar keturi asmenys.

Minsko paaiškinimas dėl incidento prasilenkia su logika. Iki Vilniaus jau buvo likę arčiau, nei daryti posūkį ir grįžti į Minską, o esant tokiai situacijai, sekundės, o ne minutės gali būti lemtingos. Tad nors diplomatijoje ir galioja „panašaus į tiesą paaiškinimo“ taisyklė, toks paaiškinimas dėl Baltarusijos veiksmų, net nepanašus į tiesą. Taigi, darome išvadą, kad lėktuvas buvo tikslingai „nutupdytas“ siekiant suimti R. Petrasevičių. Minske pasilikę asmenys, galimai KGB karininkai sekę minėtą asmenį Graikijoje, o gal ir kitur. Turėdami šiuos duomenis, kaip pagrindą, bandykime atsakyti į klausimą, o kodėl Lukašenka taip elgėsi.

KODĖL? Sutarkime, kad diktatorius neišėjo iš proto, ir numatė pasekmes, bet vis tik pasirinko tokį veikimo būdą. Žinoma, yra mažas šansas, kad Lukašenka išprotėjo, pasijuto, kad jam viskas galima, bet, manau, to tikimybė tokia menka, kad neverta jos net nagrinėti. Taigi, Lukašenka žinojo ir numatė, kad kils tarptautinis skandalas, bet vis tiek vykdė savo planą. Vadinasi, jo asmeninė nauda iš Petrasevičiaus sulaikymo didesnė, negu skandalo pasekmės.

Nelogiška, kad Lukašenka užgrobia lėktuvą, tik norėdamas nuteisti aukščiau minėtą žurnalistą. Priemonės neadekvačios, tad tai galime iškart atmesti. Vadinasi lieka tik informacija, kurią Petrasevičius, diktatoriaus manymu, žinojo ir galėjo įrodyti ( vien žinojimo čia maža, nes vėl priemonės neadekvačios). Bandome atspėti, kokia vis tik informacija tokia svarbi A. Lukašenkai?

Pirmas atvejis. Žurnalistas žinojo kažką tokio, kas galėjo dar labiau pakenkti diktatoriui. Spėjimo erdvė čia didžiulė, tarkim, Lukašenkos ryšiai su Islamo teroristais. Taip, geriau jau tokiu atveju Petrasevičiumi atsikratyti, nes jeigu tai įrodoma informacija, tarptautinė reakcija bus baisi, tikrai baisesnė. Tačiau, vis tik tokios versijos tikimybė maža. Pirmiausia, ganėtinai keista, net nelogiška, kad turėdamas tokią diktatorių sumalančią informaciją žurnalistas ja nepasidalina. Antra, jeigu dėl kažkokių tai priežasčių jis ja tikrai nepasidalino, žymiai menkesnis atgarsis būtų paprasčiausia nužudyti žurnalisto, kad ir toje pat Graikijoje. Jeigu buvo keturi žmonės, kurie jį sekė, nemanau, kad jiems būtų taip sunku ir jį likviduoti. Tad, nors šios versijos ir negalima atmesti, bet ji mažai tikėtina.

Antra versija. Žinios (įrodomos žinios) apie kokius tai opozicijos veiksmus, finansavimo šaltinius, planus. Šitai atrodo įtikinamiausia. Juk su šiuolaikine farmakologija, ne taip jau sunku sužinoti, viską, ką tas žmogelis žino. O jeigu dar atsiras šioms žinioms įrodymų… Šitą ko gero mes sužinosime. Kitos versijos, deja, deja, jeigu jos teisingos, kažin ar mes kada sužinosime tiesą.

Ir pabaigai, kur galimos klaidos. Viskas lyg ir logiška, bet visa bėda tame, kad žmogus ( o diktatorius irgi žmogus) ne visada būna toks logiškas. Kaip taisyklė veikia pyktis, keršto troškimas, taigi, faktorių kurie žmogaus su neribota valdžia elgesį gali paveikti taip, kad sunku numatyti.

Ir bet kokiu atveju, tai kas įvyko yra baisu, mes dar labiau nerimausime skrisdami lėktuvais, tad Pasaulio atsakas turi būti aiškus ir griežtas, to ir tikėsimės. O čia, tik panagrinėjome, o kaip mąstė diktatorius. Dėkui įveikusiems šį netrumpą tekstą.

3
0

Panašūs straipsniai

Komentarų skiltis

Komentuokite atsakingai. Jūs atsakingi už savo komentarus

Atsakymai į “Kodėl užgrobtas lėktuvas?”: 2

  1. sava parašė:

    kad mes brangiausieji nesikistume ne i savo reikalus. Tam Lukasenkas ir grobia lektuvus.

  2. mostbet.az parašė:

    Thanks for the information provided

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.