SUCCESS Nepartiniai aidai

Nepartiniai aidai

Ta teisinga ir svarbi žiniasklaida (I)

Saulius redaktorius

2020-04-21

Kažkada, Žmonijos priešaušryje, tiksli informacija turėjo gyvybiškai svarbų vaidmenį. Pažinti, kurį žvėrį reikia medžioti, o kuris medžios tave; kuriuos augalus rinkti sau maistui, o kuriuos pasiūlyti priešui; galų gale kurie takeliai veda prie vandens telkinių, o kurie į neišbrendamą raistą. Tad informacija, ir jos tikslumas sprendė nei daug, nei mažai,- išgyvensime ar ne.

Laikai pasikeitė ir dabar be informacijos mes nemirtume. Mūsų gyvenime niekas nepasikeistų, jeigu NEsužinotume, kad Kanadoje beprotis iššaudė 16 žmonių, kad Islandijoje gali kilti žemės drebėjimų banga, ar kad Karbauskis kažką atkirto Landsbergiui. Principe, jeigu viso to nežinotume, mums nebūtų blogiau, visos tos žinios mums nei kiek nenaudingos,- žinosime mes tai ar ne, mūsų atlyginimai nepadidės, automobiliai „nesrėbs“ mažiau kuro, vaikai netaps mažiau išdykę, o tėvai – sveikesni…

Paprasčiau, DIDŽIOSIOS DALIES informacijos mums paprasčiausia NEREIKIA. Iš senų laikų paveldėtas, atavistinis, informacijos poreikis išliko, o štai PROTU dauguma suvokia,- kam man tos žinios? Ir įdomu, kad su laiku protas nugalėtų, ir mes ieškotume, tik sau reikalingos, taigi grynai specifinės-mokslinės informacijos. Taptų nereikalingi žurnalistai, užsidarytų televizijos, išnyktų spauda. Ir, GREIČIAUSIA, blogiau netaptų.

Bet štai čia kyla tam tikri pavojai. Žinoma, ne žmogui, pavojai kyla tiems, kas nori žmonės valdyti. Reikalas tane, kad vadinamosios žiniasklaidos tikslas, nėra pateikti informaciją, jos tikslas yra, buvo ir bus SUFORMUOTI NUOMONĘ. Tarp kitko, nieko naujo aš čia nepasakiau, visi pripažįsta, kad žurnalistai – nuomonės formuotojai, o visa informacija, visi faktai,- tik tiek, kiek jie tinka tai nuomonei formuoti.

Toliau – įdomiau. Atrodytų, o kokio velnio kažkam reikalinga kažkokia mūsų nuomonė? Ir kas taip galvoja, deja, klysta ir net apgaudinėja save. Pamąstykite apie savo pokalbius, bendravimą, apie savo įrašus, kad ir internete. Jūs pateikiate nuomonę, ir NORITE, kad Jūsų nuomonei pritartų. Kad pritartų giminės, artimieji ir draugai,- tai beveik privalu, bet trokštame, kad su mumis sutiktų kuo daugiau žmonių. Paprastas ir kartu labai neteisingas įsitikinimas,- jeigu dauguma mato pasaulį (įvykį, faktą) taip kaip aš,- vadinasi, taip matyti teisinga, tai ir yra TIESA. (tikrovėje, deja, deja, ne taip, bet apie tai kitą kartą). Bendros nuomonės,- partijų, judėjimų pirminiai varikliai. Galų gale, juk net revoliucijos prasidėjo, nes piliečių nuomonė nesutapo su valdančiųjų nuomone. Tad, nuomonė, o ypač jos valdymas labai labai reikalingas dalykas.

Grįžkime prie žiniasklaidos. Iš tiesų, ten vyksta tas pats, kas ir mūsų pokalbyje, pareiškus savo nuomonę, tik,- ten dirba specialistai, jie ŽINO, kaip įteigti savo nuomonę (smulkiau apie tai irgi vėliau), antra, jie įteiginėja savo nuomonę nuosekliai, straipsnis, po straipsnio. Trečia, mes NIEKADA negalime būti tikri, kad žurnalistas nagrinėja visus jam žinomus faktus, ir neatmeta tų, kurie jam neparankūs. Ketvirta, labai dažnai siekiama įteigti ne savą nuomonę, o tą, už kurios įteigimą sumokėta.

Atkreipkite dėmesį, faktai liko nuošalyje. Beje, kartais jais pasidalina ir žiniasklaidos priemonės,- kaip taisyklė vienu sakiniu,- „išgertuvių metu pilietis A.B. peiliu sužalojo pilietį C.D.“,- viskas, ir tai faktai. Ir tai NEĮDOMU. Tame nėra emocijos, nėra nuomonės, bet tai TIKRA ką mes žinome. O pridėkime dar vieną sakinį „Manoma, kad jie gėrė samagoną, nes kažin ar taip būtų atsitikę, jeigu jie būtų gėrę konjaką“, ir faktai pavirsta į nuomonės formavimą. Beje, formuojama nuomonė „konjaką gerti geriau negu samagoną“ visiškai neturi nieko bendro nei su faktais, nei iš vis su įvykiu.

Išsiplėčiau. Tad trumpai reziumuoju.
Didžioji dauguma to, ką skaitome spaudoje, matome per TV, mums absoliučiai nereikalinga. Tai ką skaitote laikraščiuose, visokiose delfiuose, kuo dalinatės, kaip taisyklė nėra kažkokie tai faktai, o tik žurnalisto nuomonė, kurią jis bando įteigti mums. Gana dažnai bandoma įteigti nuomonė turi ne daug bendro su faktais.

0
0

Panašūs straipsniai

Komentarų skiltis

Komentuokite atsakingai. Jūs atsakingi už savo komentarus

Įrašo “Ta teisinga ir svarbi žiniasklaida (I)” komentarų : 1

  1. ptca catheter parašė:

    Really enjoyed this article, is there any way I can receive an email sent to me when you publish a new update?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.