SUCCESS Nepartiniai aidai

Nepartiniai aidai

Kam Reikalinga Ideologija

Arvydas Ugenskis

2020-02-06

Reikia ideologijos ar ne? Kaip amžinas klausimas.- būti ar nebūti? Vienareikšmio atsakymo nėra. Galima gi gyventi be jokios ideologijos ir tai vėlgi bus ideologija, kad ir anarchistinė. Tai kam tada ta ideologija reikalinga? Gyvenkim, kaip gyvenam ir tiek. Bet ne, laikas nuo laiko atsiranda, kokia nors ideologija. Atsiranda ir įvyksta perversmas visuomenėje. Negi žmonėms protas pasimaišo, kad ima ir įtiki į kažką? Ne gerbiamieji, ideologijai atsirasti turi būti subrendusi socialinė terpė. O atsiradimo priežastis noras gyventi geriau.

Visada žmonės norėjo, nori ir norės gyventi geriau. Ir jei jie bus nepatenkinti savo padėtimi nori, nenori atsiras ideologija, kuri siūlys kelius padėčiai pagerinti. Ar ji bus įgyvendinta ar ne tai jau kitas klausimas, bet kad gali užvaldyti protus, tai jau tikrai. Prisiminkime neseną istoriją – Marksizmą, Leninizmą ir tarybų Sąjungą, fašistinę Vokietiją ir Hitlerį, o kiek jų pavyzdžiu pasaulyje socialinių eksperimentų įvyko įvairiose šalyse ir tebevyksta? O viskas tik dėl to, kad žmonės nori gyventi kitaip, dažniausiai geriau. Ir kas tada tiems žmonėms yra ideologija? Tai priemonė norimiems tikslams pasiekti. Štai ir atsakymas į klausimą, – kas yra ideologija? Ar ta priemonė gera ar bloga galima spręsti tik iš jos panaudojimo rezultatų. Socializmas, komunizmas neatlaikė išbandymų, nacionalsocializmas, fašizmas taip pat. Bet socialdemokratija gyvuoja. Liberalizmas taip pat.

 

Kaip nuspręsti gera ideologija ar ne, neatliekant su sociumu galimai pražūtingų eksperimentų? Tam reikia į ideologiją žiūrėti, kaip programą, panašiai kaip į kompiuterinę programą, skirtą tam tikriems uždaviniams atlikti. Jeigu ši programa ir nauja, bet susideda iš kitur laiko patikrintų dalių, tai tikėtina, kad visumoje ta programa veiks. Priešingu atveju, vėl bus naujas socialinis eksperimentas su neaiškiomis pasekmėmis. Pragmatiško Realizmo ideologija visa tai įvertina, todėl tikėtina, kad ji sėkmingai veiks. Ji sukurta tam, kad pagerintų visos visuomenės gerbūvį ir moralinį klimatą, o ne atskirų jos sluoksnių. Todėl labai tinką plačiausia visuomenės kategorijai – nepartiniams, žmonėms nepriklausantiems jokiai partijai. Joje persipina įvairių ideologijų principai tam, kad būtų sprendžiamos visų socialinių sluoksnių problemos.

Ar galima apsieiti be jos. Taip galima. Taip kaip ir kompiuteris gali veikti su sena programa, taip ir mes toliau sau galime murgdytis jovale. Galima kelti tikslus uždavinius ypač prieš rinkimus, o po jų imti staiga ir juos pamiršti. Arba vykdyti tik tuos, kurie arčiau „savų marškinių“. Ir niekas nieko nepaskys, nes nėra ideologijos, nėra principų, kaip turima juos įgyvendinti t.y. nėra programos. O kai yra ideologija yra aiški programa, visiems būna aišku kas, kur ir kaip bus daroma, ko tikėtis ir ko laukti. Ir jei kažkas vyksta ne pagal programą, ne pagal ideologiją, lengva pareikšti priekaištus ir pareikalauti jos laikytis. O dabar spręskite patys reikia ideologijos ar ne?

0
0

Panašūs straipsniai

Komentarų skiltis

Komentuokite atsakingai. Jūs atsakingi už savo komentarus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.