SUCCESS
Nepartiniai aidai
Juokinga, kai žmogutis, naršydamas internete naujausios kartos mobiliu telefonu, visur atsiskaitantis kreditine kortele,- jaučia begalinę baimę,- dabar tai jau mus „sučipuos ir apie mus žinos viską“. Nesupratimas ir keistas noras tikėti visokiomis sąmokslo teorijomis, daugeliui neleidžia pamatyti paprastos tikrovės,- mūsų privatumas seniai prarastas. Prarastas mums pirmą sykį už prekes atsiskaičius banko kortele, prarastas mums įsigijus pirmąją nuolaidų kortelę, o jeigu mes vairuojame automobilį aprūpintą navigacine sistema, ar kišenėje laikome šią sistemą palaikantį mobilųjį,- mes, norintiems mus sekti, kaip ant delno.
Kažko ieškote internete? Skaitote straipsnį? Kažką siunčiatės? Visur, ką bedarytumėte Jūs paliekate pėdsaką. Ką galima sužinoti pagal tuos pėdsakus? O štai ir pagalvokime. Juk ne tiek ir mažai. Galima sužinoti kas Jums patinka (juk neskaitysite nepatinkančių straipsnių), kuo domitės, nesunku nustatyti ko nemėgstate (tereikia pažiūrėti ko NEpasirinkote paieškoje)… Įdomu, kad tai JAU naudojama, tiek google paieškos sistema, tiek iššokančios ir dirginančios reklamos, programiškai parinktos pagal Jūsų naršymą. Grubiai kalbant, bandoma atspėti, kas Jums patinka ir pateikti Jums tai, ko norite.
Palyginkime su netolima praeitimi. Jūs nusipirkote laikraštį, tegul jūs už jį mokėjote kortele tegalima nustatyti, kad Jūs jį pirkote, ir tai viskas. Ar Jūs jame perskaitėte viską, ar tik atskirus straipsnius, ar Jus išvis domino tik „dingus juodos spalvos kalytė“,- niekas neturi jokių galimybių sužinoti. Internete, yra ne tik galimybė nustatyti, įėjote Jūs kažką skaityti ar ne. Norint, galima susirinkti informaciją, kiek laiko Jūs buvote tame puslapyje, ar jį persukinėjote („scrollinote“), peržiūrėjote nuorodas ar paveikslėlius ir pan.
Tai čia jeigu Jūs kur nors nepalikote komentaro, neturite paskyros socialiniuose tinkluose. O jeigu turite ir tai, apie kažkokį asmeninį privatumą užmirškite. Beje, privatumą Jūs atmetėte patys, niekas Jūsų neprivertė ir neįkalbinėjo.
Geram stebėtojui Jūsų socialinio tinklų paskyra atskleis apie Jus beveik viską. Kam pritariate ir ką smerkiate, jau aišku iš Jūsų pasidalinimų. Jūsų atsakymai į patinkančius ir nepatinkančius komentarus parodys Jūsų emocingumą, lankstumą, užsispyrimo laipsnį. Visam pasauliui Jūs rodote kaip reaguojate į kritiką ir į pagyrimus. Naudojamas žodynas atskleis Jūsų išsilavinimą ir apsiskaitymą. Atkreipkite dėmesį, kalbu ką apie Jus sužinos, pastabesnis skaitytojas, nenaudojant jokių techninių priemonių, jokių psichologinių triukų. Atėjau, pažiūrėjau, supratau. Beje, sužinos, beveik akimirksniu. O štai susidomėjęs, suras ir su kuo Jūs bendraujate, kam jaučiate simpatiją-antipatiją` ir t.t. Beje, tam reiks tik suderinti Jūsų veiklą su Jūsų draugų…
Ir Jūs norite privatumo? Ar tikrai?
Bankinės ir nuolaidų kortelės, tiesiog informacijos lobynas,- parodantis ką Jūs perkate, taigi mėgstate, kokias knygas skaitote, kokius filmus žiūrite. Analizuojant duomenis, nesunku nustatyti Jūsų mėgstamą drabužių ar automobilio spalvą, o pasižiūrėjus atsiskaitymo už pirkinius istoriją,- net nustatyti, Jūs priaugote svorio ar numetėte.
Beje, pagal Jūsų pirkinius vaistinėje, ne taip jau sunku suprasti, kuo Jūs sergate. Medicininė paslaptis kaip ir nustojo egzistavusi…
Nors kokios ten dar paslaptys, kai turime puikų VSD į metus patikrinantį… 80.000 žmonių. Įsivaizduojate, tiek įtariamų šnipų. O puikusis STT, įrengiantis pasiklausymo aparatūrą net advokatų kabinetuose. Telefonų pasiklausymai, filmavimai, sekimai. Sakysite tam reikia teisėjo sankcijos? Taip… Tik jos reikia, jeigu nori surinktą medžiagą pateikti teismui, o štai, jeigu beveik asmeniniam naudojimui, kas sužinos…
Taigi, privatumo neliko. Jį sunaikino progresas, apkarpė tie, besirūpinantys mūsų ir kažkokios ten valstybės saugumu, jo atsisakėme mes patys. Tik… niekam mes neįdomūs, paleisti sistemą, kad mus sektų, paprasčiausia nėra prasmės. Tad ir apsiribojama tuo, kad mums nusipirkus mėsmalę, paieška pasiūlys keptuvę. Tik tiek mes ir reikalingi, kaip galimi keptuvės pirkėjai.
Tad… privatumą mes praradome, tik niekas jo „nepasiėmė“. Matyt, ne tiek daug jis ir vertas. Tik ar tai gerai?
Komentuokite atsakingai. Jūs atsakingi už savo komentarus
Parašykite komentarą