SUCCESS Nepartiniai aidai

Nepartiniai aidai

Visuomenės vertybių prioritetai Lietuvoje

dr. Daiva Sirtautienė

2020-03-02

(Kalba, turėjusi nuskambėti „KSS-Santalka Lietuvai“ sueigoje, Radviliškyje 02 29.)


Gerbiamieji, taip gražiai čia susirinkę.
Prisipažinsiu: man labiau patinka kalbėtis, o ne kalbėti. Todėl, pasinaudojusi proga, norėčiau užduoti tik vieną klausimą (bent pagalvojimui): kokią vertybę pirmiausiai įvardytumėte, kaip Jums, asmeniškai, labai svarbią?


Neabejotinai, viešojoje erdvėje esate girdėję įvairių kalbų apie vertybes, o kartais ir apie tai, kad vis labiau stebėti galima vertybių nuvertėjimo metą. Ar tikrai?


Apie tai ir noriu pakalbėti, remdamasi su kolega ir studentų (žurnalistukų, taip vadinu savo studentus, žurnalistiką dar tik studijuojančius) komanda atlikto Lietuvos žmonių vertybių mokslinio tyrimo rezultatais, kurie, manau, aktualūs ir šiandien. Galutinis šito tyrimo tikslas buvo pasižiūrėti, kaip visuomenės vertybės atsispindi žiniasklaidoje. Tačiau iškart kilo klausimas: o kokios vertybės yra svarbios Lietuvos žmonėms? Tos, kurių žiniasklaidoje ieškoti reiktų? Kai ko nors nežinai arba nesi tikras, viskas paprasta: pasiklausti žmonių reikia. Tų, kurie yra vertybių turėtojai ir saugotojai. Tą ir padarėme. Bet prieš tai reikėjo vertybių sąrašą susidėlioti. Po siūlymų „lietaus“ ir kritinio jo įvertinimo, išryškėjo 24 vertybių sąrašas. Kiekvieno apklausiamojo paprašėme įvertinti atskiros vertybės iš sąrašo svarbumą – labai, vidutiniškai ir mažai vertinama.


Tai buvo ilgai trunkantis projektas, atliktas 2007/2008 metų sandūroje, pakartotas 2012 metais, vis su kita žurnalistukų laida, prisijungusia, vis kitus žmones apklausiant.
Norėčiau pastebėti, kad vertybių kaitos, per veik penkerius metus, pastebėta nebuvo: svarbiausiųjų pirmųjų septintuke išliko šeima, sveikata, meilė, ištikimybė, teisingumas, žmoniškumas ir pagarba. Stebėtinai graži vertybių puokštė, paeiliui susidėliojusi ir išreiškianti buvimo šeimoje esmę. Ir ne tik šeimoje. Buvimo namie, apskritai.


Dar galima būtų atkreipti dėmesį į kitas, mažiau reikšmingas vertybes. Prie vidutiniškai vertinamųjų buvo pinigai. Kai mano studentė savo senelio paprašė įvertinti pinigus, kaip vertybę, pagal trijų rangų skalę – labai vertinami, vidutiniškai vertinami ir nevertinami, – tai jis atsakė: „Aš nežinau. Juos visada močiutė turi“.


Smagus atsakymas tik į vieną klausimą, iš kurio jau galima spręsti apie finansų politiką šeimoje, t.y. suprasti, kas yra „finansų ministrė“ šeimoje.
Įdomus pastebėjimas ir tas: padėtis visuomenėje, kaip vertybė, tėra tik 20 vietoje iš 24-rių.


Žvelgiant į skirtumus tarp kartų, nes buvo tirti 22-30 bei 50 ir daugiau metų tėvynainiai, matosi, kad jaunimui kiek svarbesnės yra su gyvenimo siekiamybe susijusios vertybės, pvz., karjera, išsilavinimas, išvaizda, meilė, kelionės; O vyresniųjų su gyvenimiška patirtimi – saugumas, geranoriškumas, teisingumas, patriotiškumas. Ir tai labai natūralu. Bet svarbiausias momentas yra tas, kad dėl esminių vertybių kartos sutaria.


Patriotiškumas šiame sąraše užėmė tik 16 vietą. Tėvynės, kaip vertybės paskutinė vieta nustatyta jau ankstesniame (neatsitiktinio mano bendrapavardžio), dar 2002 -2004 metų studentų tautinio išsiauklėjimo tyrime. Galime savęs paklausti – kodėl? Gal todėl, kad ją turime? Negaliu pamiršti Italijos lietuvės pasakymo: „Dangus Lietuvoje gražiausias“. Ir tikrai tuo įsitikinau, kai Italijos dangų mačiau. Na, kitoks jis. Ne savas.


Tikėdamasi, kad jau pagalvojote apie sau svarbiausią vertybę, ar galėtumėte patvirtinti, kad išgyvename vertybių nykimo metą?


Su dėkingumu už dėmesį. Linkiu visiems mums išlaikyti tai, kas kiekvienam svarbiausia yra.(Redakcijos prierašas. Dėl koronoviruso epidemijos (tikros ar tariamos) „KSS-Santalka Lietuvai“ sueiga neįvyko. Kalbos nebuvo pasakytos, nevyko diskusijos ir aptarimai. Manome, spausdindami nepasakytus dalyvių pasisakymus, kaip straipsnius, nors kažkuo padedame „Santalkai“, tuo prisidėdami prie Lietuvos vieningumo).

0
0

Panašūs straipsniai

Komentarų skiltis

Komentuokite atsakingai. Jūs atsakingi už savo komentarus

Įrašo “Visuomenės vertybių prioritetai Lietuvoje” komentarų : 1

  1. Daiva parašė:

    Su dėkingumu už publikaciją.

     

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.