SUCCESS Nepartiniai aidai

Nepartiniai aidai

Vyriausybės neįgalumas arba kaip užlopyti sieną?

Arvydas Ugenskis

2021-07-08

Taip žmogaus teisės yra vakarų civilizacijos išradimas, taip tai yra vertybė, kuri mus išskiria ir leidžia būti savimi. Tačiau kai tų teisių esmė iškreipiama, o jos tiesiog tampa spekuliacijų objektų politikų rankose, tai panašu į tai, kad tą pačią mūsų civilizaciją jos ir pražudys. Mūsų vyriausybė, kurios ideologija bazuojasi ant neoliberalizmo pagrindų ir žmogaus teisių spekuliacijų, tampa viso to įkaitu. Ji tiesiog negali adekvačiai reaguoti į su emigrantais iškilusias problemas. Ji kartoja tai ką darė ir daro EU šalys susidūrusios su tokia problema. Gal išskirkime tik Vengrija. Plūstančių emigrantų „žmogaus teisių ir laisvių“ įvairių konvencijų paisymas privedė EU prie nematyto mąsto emigracijos ir veda ją prie humanitarinės katastrofos ir visos vakarų civilizacijos griūties. Kažkada barbarai sugriovė Romos imperiją, emigrantai sugriaus EU. Ir tie kas nemato šitos problemos yra tiesiog akli. Su tokiais neverta, net burną aušinti įrodinėjant amžinas tiesas.

Prieš kelis metus Vokietijos Kanclerė Angela Merkel pakvietė visus norinčius emigrantus atvykti į Vokietiją ir turbūt pati nesitikėjo kiek norinčių atsiras. Plūstelėjo milijonai ir patraukė į Vokietiją visais įmanomais ir neįmanomais keliais, šiurpindami Europą. Šiurpą kėlė ne tik jų gausa, bet dažnai ir neadekvatus elgesys. Vis tik tai rytų civilizacijos mentaliteto žmonės, kuriems tos pačios žmogaus teisės yra dažnai nesuprantamos ar net svetimos. Aišku Vokietija greitai suprato kas jos laukia ir nors oficialiai savo kvietimo neatšaukė, bet ėmėsi visų įmanomų priemonių migrantų srautui sustabdyti. Tarėsi su Turkija, pro kurią veda didžioji dalis migracijos kelių, mokėjo jai milijardus, kad tuos kelius uždarytų, įvedė krūvą biurokratinių suvaržymų prieglobsčio prašytojams ir aišku kreipėsi į kitas EU šalis prašydama sumažinti migracijos naštą. Visa tai aišku padėjo, srautai apnyko iki Vokietijai „suvirškinamos“ apimties. O ar Lietuva elgsis taip kaip Vokietija? ar važiuos į Baltarusiją prašyti Lukašenkos, kad uždarytų skyles sienoj? Ar mokės jam, kad ir ne milijardus tai bent milijonus? Ar bandys atsipirkti nuo šių grėsmių? Atsakymas turbūt aiškus – tikrai ne. Ir ne todėl, kad tų milijonų nėra, o todėl, kad dabartinėmis sąlygomis nėra net tokių galimybių. Belieka kliautis, kad EU solidarizuosis ir pasidalins Lietuvą užgriuvusia našta. Savo laiku Lietuva tą naštą kažkam lengvino, – virš tūkstančio migrantų priėmė, o Kubilius, „geros širdies žmogus“, net dar dešimt tūkstančių ketino parsivežti. Taip, kad dabar vargiai ar kas norės EU pasijudinti, kol nebus pasiekti tokie skaičiai. Aš nesiimsiu skaičiuoti kiek Lietuvai kainuotų 10000 migrantų išlaikymas, bet matomai valdžiai tai tikrai brangiai. Galbūt net naujus rinkimus.

Kaip spręsti iškilusią problemą susiklosčiusiomis aplinkybėmis? Gali paklausti tūlas pilietis. Sienos kaip Vengrija nepastatysi ji ir per ilga ir per brangi, negi pradėti šaudyti pasienyje pažeidėjus? Aišku tai greitai atgrasytu norinčius pro ją pas mus patekti, bet tuo pačiu ko gero susilauktume viso pasaulio pasmerkimo ir gal, net sankcijų ne ką mažesnių už paskirtas Lukašenkai. Aišku viena, kad reikia atmušti norą migrantams pasinaudoti Lukašenkos padarytu koridoriumi. Bet tai reikia padaryti civilizuotai, nešokiruojant tarptautinės bendruomenės. Tai galima padaryti prisiminus, kad Lietuva turi savo įstatymus, kurie reglamentuoja nelegalų valstybinės sienos kirtimą. 291 baudžiamojo kodekso straipsnio pirmas punktas sako, kad asmenys nelegaliai kirtę Lietuvos sieną baudžiami bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dviejų metų. Todėl manau šiuo metu kirtę ar kertantys nelegaliai sieną iš Baltarusijos pusės, būtų greitai atvėsinti šaltu dušu jei sužinotų, kad juos čia, Lietuvoje, jau mažų mažiausiai laukia bauda. Na jei Lukašenka gauna iš jų, už permetimą per sieną, apie 15000 eurų tai Šimonytė galėtų drąsiai paprašyti bent 30000 eurų baudos. Kaip galvojate paprašys? O kol susimokės – areštas, teismas ir kalėjimas dviem metams. O po jo deportacija. Bet kokiu atveju deportacija. Kaip galvojate po tokių priemonių kiek klientų atsirastų kirsti Lietuvos sieną pas Lukošenką? Turbūt arti nulio. Aišku tas pats 291 straipsnio antras punktas atleidžia pažeidėjus nuo teisinio persekiojimo, jei jie turi tikslą prašytis prieglobsčio. Ir čia jau Lietuvos reikalas kaip juos traktuoti, kaip prieglobsčio prašytojus ar kaip ekonominius migrantus, kokie jie iš tikrųjų absoliučia dauguma ir yra. Bet manau pradėjus taikyti pirmą punktą iš karto dauguma jų užsimanys pasinaudoti to pačio straipsnio tračiuoju punktu, kuris numato atleidimą nuo atsakomybės, jeigu pažeidėjas išreiškia norą išvykti iš Lietuvos į valstybę, kurios pilietis jis ir yra. Ar Lietuvos vyriausybė gins savo valstybės sienas ar tik vaizduos tą darą? Bijau bus antras variantas, nes mūsų vyriausybė yra naujos mados, – naujos ideologijos vergė ir aplamai jos blauzdos skystos.

3
0

Panašūs straipsniai

Komentarų skiltis

Komentuokite atsakingai. Jūs atsakingi už savo komentarus

Įrašo “Vyriausybės neįgalumas arba kaip užlopyti sieną?” komentarų : 1

  1. bet online parašė:

    Thank you for the information

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.